środa, 22 lutego 2012

Mattel musi usłyszeć głosy pracowników fabryk.


Chcemy doprowadzić do spotkania Mattela z przedstawicielami pracowników fabryk zabawek. Firma wciąż nie wypłaciła jeszcze odszkodowania za tragedię w fabryce Tai Qiang, a tymczasem nowe raporty wskazują na kolejne fabryki, w których łamane są prawa pracownicze. Przekonaj Mattela, aby podjął wyzwanie i stawił się na rozmowie z udziałem chińskich działaczy na rzecz obrony praw człowieka!

Nasze zainteresowania.

Tutaj zamieszczam wpisy zainteresowań naszej grupy projektowej.

Mikołaj Wyrzykowski:


Jak pewnie każdy człowiek mam parę zainteresowań. Do tych najlepszych zaliczam: sport, matematykę i grę na pianinie. Uczęszczam do klubu piłkarskiego w Obornikach Śl., poznałem tam paru nowych kolegów i wiele się nauczyłem. Mam prywatne lekcje pianina w tejże miejscowości. Do tego chodzę na dodatkową matematykę z projektu unijnego.  Te czynności sprawiają mi największą radość. 

Michał Woźniak:

Moim zainteresowaniem jest piłka nożna. Piłkarz, którego najbardziej lubię to Lionel Andres Messi. Jest on napastnikiem gra w klubie FC Barcelona i zdobył trzykrotnie nagrodę za najlepszego piłkarza.
Moim drugim zainteresowanie jest taniec HIP-HOP. Chodzę na jego treningi od trzech miesięcy. Poznałem nowych kolegów i koleżanki, nauczyłem się również kilka nowych kroków.

Dominika Sowa:

 Moim zainteresowaniem jest m.in.jazda konna. Kocham wszystkie zwierzęta jednak największą słabość mam do koni.Większość ludzi boi się tych zwierząt ze względu na ich rozmiar. Ja nie odczuwam z ich strony większego zagrożenia, gdyż jeśli jest się spokojnym i nie denerwuje się zwierzęcia specjalnie to ono też nie będzie miało powodów do ataku. Myślę ,że tą pasję będę realizować bardzo długo jeśli nic nie stanie mi na przeszkodzie.

Karolina Brzoza


Mam na imię Karolina , moją pasją jest śpiew.
Swoje hobby rozwijam od 5 roku życia , na początku śpiewałam w zespole rodzinnym,
Później spróbowałam śpiewać sama na koncertach takich jak: Zaduszki Jazzowe, Koncert Noworoczny, Walentynki Jazzowe.
Ponadto uczestniczę w próbach powiatowego zespołu Etno. Będziemy koncertować zarówno w kraju, jak i zagranicą. Śpiewam dosłownie wszystko. Moją ulubioną piosenką jest utwór „Zamigotał świat’’ Anity Lipnickiej. W przyszłości chciałabym założyć własny zespół  lub organizować warsztaty wokalne.

 Konrad Kubiak


Moim zainteresowaniem jest piłka nożna. Drużyna, którą najbardziej lubię to klub FC Barcelona. Gra w niej napastnik Lionel Andres Messi. Najbardziej lubię czytać wiadomości o "Barcy" i oglądać jej mecze. Moim drugim zainteresowaniem jest testowanie różnych gier komputerowych.


środa, 15 lutego 2012

Pomóż nam budować studnię!

Jedną z akcji prowadzoną pod szyldem Kampanii Wodnej PAH jest akcja Woda dla Afryki, którą PAH realizuje wspólnie z Cisowianką, producentem znanej wody mineralnej. Aby pomóc w gromadzeniu środków na Kampanię Wodną Cisowianka zaprojektowała dla nas butelkę o pojemności 0,33l ze specjalną etykietą. Akcja trwa od listopada 2008 roku.

Dzięki środkom zebranym poprzez sprzedaż specjalnej butelki Cisowianki 0,33 z czystej wody pitnej korzysta już 5 tysięcy mieszkańców Sudanu Południowego.
Włącz się! Kup specjalną wodę mineralną Cisowianka o pojemności 0,33 l. Butelki Cisowianki dedykowane Kampanii Wodnej opatrzone są etykietą zawierającą logo PAH oraz motywy afrykańskie. Butelki 0,33 l dostępne są w sprzedaży w całej Polsce.
MW

poniedziałek, 13 lutego 2012

Co robimy dla Somalii?

Polska Akcja Humanitarna otworzyła we wrześniu 2011r. stałą misję w Garowe. Rozpoczynamy działania w sektorze wodno-sanitarnym, budując studnie głębinowe wraz z systemem dystrybucji wody. Planujemy również działania z zakresu dożywiania, skierowane głównie do kobiet i dzieci.

Budowa studni nie tylko umożliwi dostęp do wody w najbliższej przyszłości, ale pomoże również zapobiec przekształcaniu się kolejnych w katastrofy humanitarne. Jest to zatem pomoc długofalowa: pomaga wyjść z obecnego kryzysu i zapobiega następnym. W Rogu Afryki, gdzie ludzie umierają z głodu nie tylko wtedy, gdy ogłaszana jest klęska żywiołowa, potrzeba długoterminowych działań całej społeczności międzynarodowej jest szczególnie widoczna.

Mikołaj Wyrzykowski

Problemy Somalii


Susza w Somalii


Wyniszczająca susza nawiedziła w 2011 roku region Rogu Afryki. Liczba osób dotkniętych klęską przekracza 10 mln. Widmo brak wody grozi większości terytorium Somalii, a w szczególność obszarom centralnym i południowym, które są niespokojne politycznie, ze zniszczoną infrastrukturą i występującymi już wcześniej poważnymi brakami żywności. Są to tereny ciągłych walk i tlącej się wojny domowej, gdzie problemy polityczne potęgują skutki katastrof naturalnych. Niestabilna sytuacja i chaos, panujący w Somalii od upadku władzy centralnej w 1991 roku, doprowadziły do masowego exodusu ludności w poszukiwaniu wody, jedzenia, bezpieczeństwa – a przede wszystkim, w rozpaczliwej próbie przetrwania. Klęski żywiołowe i wojna zebrały krwawe żniwo wśród setek tysięcy mieszkańców Rogu Afryki, doprowadzając również do trwałych zaburzeń psychicznych i kłopotów zdrowotnych u innych. W wyniku powtarzających się okresów suszy, pustynnienia, powodzi oraz nieustannych konfliktów trwających od ponad 20 lat Somalijczycy stracili większość zwierząt hodowlanych i musieli porzucić tradycyjne rolnictwo. Dziesiątki tysięcy ludzi przeniosło się do stolicy lub szukało ratunku w sąsiednich państwach.
Michał Woźniak

niedziela, 12 lutego 2012

Czynniki wpływające na brak wody w poszczególnych krajach na ziemi.

W dużej ilości krajów trzeciego Świata brakuje wody. Czynnikiem tego są miedzy innymi bardzo rzadkie opady deszczu ,co w konsekwencji  doprowadza do suszy. Jednym z kontynentów gdzie wody jest o wiele za mało  niż powinno być jest Afryka.  Zjawiska typowe dla tego kontynentu to cieki okresowe i suche doliny , zwane inaczej wadi. Wypełnione są one wodą tylko po śladowych opadach deszczu. Duży problem stanowi   zaopatrzenie Afryki w czystą wodę . Kraje, takie jak  Etiopia, Sudan, RSA, czy też Mozambik cierpią , iż mniej niż 30 % ludności ma dostęp do wody pitnej. Jedynie w dwóch krajach : Libii i Egipcie dostęp do tej nie zwykle ważnej substancji  wynosi 80 %.
      Susze, które  wywołane są cyrkulacją atmosfery , dotykające kraje trzeciego świata  to jedna z wielu przyczyn. Oprócz tego strasznego zjawiska atmosferycznego , który niesie za sobą wiele nieszczęść istnieją też inne takie jak np.: mało sprzyjające położenie geograficzne , duża odległość od oceanu, uwarunkowania geologiczne, które wynikają z budowy geologicznej . Te z wymienionych wcześniej zjawisk wywołane są siłami natury. Jednak nie możemy powiedzieć , że natura to jedyny winowajca. Winny jest też człowiek . Czynniki , które wywołuje to m . in. zanieczyszczenia , złe gospodarowanie wodą lub np. obniżenie poziomu wód gruntowych wywołane z jego przyczyny.  Te argumenty  pokazują ,że natura nie zawsze jest winna. Badanie wykazują ,że wody na Świecie około 1,36 mld km3   , a około  97,5% to woda słona. Mając te dane możemy sobie  wyobrazić jak małą ilość stanowi woda słodka, która jest niezbędna do życia.
       Oglądając wiadomości z  naszego kraju i ze Świata słyszymy o wielu różnych problemach. Prawie wszystkie z nich dotyczą ludzi borykających się z nimi. No właśnie, więc dlaczego tak rzadko obrazowane jest to,  w jakich ciężkich i nie godnych warunkach żyją Ci biedni, niczemu nie winni ludzie z kraju trzeciego Świata ?   Dużo  ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo potrzebna do życia i do normalnego funkcjonowania jest woda.  Ta substancja , która w swojej prostocie jest tak niezwykła dla większości społeczeństwa jest mało ważna. To na bazie wody robione są wszystkie herbaty mrożone,  soki, nektary czy też inne napoje , które tak chętnie pijemy.
               Nie bądźmy obojętni , popatrzmy co dzieje się wokół nas i zareagujmy.
              
                                                                                                                         Dominika Sowa
                                                                                                                         Mikołaj Wyrzykowski
Korzystano z informacji od pani A. Duliby